با این راه ها می توانید رویاهای‌تان را توی مشت خود بگیرید
رسیدن به رویاها در سه سوت
رسیدن به رویاها در سه سوت
چشم‌هایتان را ببندید؛ کمی صبر کنید تا سر و کله‌اش پیدا شود؛ ذهن‌تان را از اتفاق‌های ناخوشایند امروز و کارهای تلنبار شده فردایتان خالی کنید؛ نفس عمیق بکشید و بگذارید سراغتان بیاید. می‌بینید؟

چشم‌هایتان را ببندید؛ کمی صبر کنید تا سر و کله‌اش پیدا شود؛ ذهن‌تان را از اتفاق های ناخوشایند امروز وکارهای تلنبار شده فردا خالی کنید؛ نفس عمیق بکشید و بگذارید سراغتان بیاید. می بینید؟ بدون آنکه دنبالش بگردید خودش را به ذهنتان رسانده، رویایی که گهگاه در روزهای آرام زندگیتان سراغ شما می آید، باز هم آمده تا ذهن و تن خسته تان را به دنیایی که دست نیافتنی جلوه می کند ببرد؛ اما صبر کنید! چرا دست نیافتنی؟ رویاهایی که فکر می کنید رسیدن به آن‌ها نه کار شماست و نه کار کس دیگری، می توانند به واقعیت زندگیتان تبدیل شوند.
کافی است بعد از دیدنشان چشم هایتان را باز کنید و با تکنیک هایی که به شما معرفی می کنیم، دنبالشان کنید.
 

رسیدن به رویاها در سه سوت


رویای خود را بپرورانید

همه چیز از ذهنتان شروع می‌شود و بعد به واقعیت تبدیل می شود. حالا که این واقعیت را می‌دانید، به قوه تخیل خود پر و بال دهید و اجازه دهید رویا ببافد. دوست دارید کجای این دنیا بایستید. دوست دارید که باشید؟ تا زمانی که جوابی برای این سوال نداشته باشید، هیچ تغییر قابل توجهی در زندگی‌تان اتفاق نمی افتد.

باور کنید

رویاهایتان را با پرداختن به موضوعات کوچک و در دسترس هدر ندهید. رویایی که به ذهن شما پا می گذارد، باید آن قدر بزرگ باشد که ارزش انتظار و دویدن برای رسیدن را داشته باشد. وقتی رویایی را در ذهنتان می بافید، باید قبل از اینکه قدمی به سمتش بردارید از خود بپرسید «که چی؟»، «وقتی به رویایم رسیدم چه اتفاقی در زندگی ام می افتد؟» اگر پاسخی که به این سوال‌ها می‌دهید، به جای متوقف کردن رویابافی، ذهنتان را برای پر و بال دادن به آن تشویق می‌کند، یعنی رویای نابی بافته‌اید. حالا که ناب بودن رویایتان را باور کرده‌اید، نیمی از مسیر را برای رسیدن به آن پیموده‌اید.
 

تصویرسازی کنید

مسیری که برای رسیدن به رویا در ذهن‌تان دارید را کنار بگذارید و تصور کنید همه چیز اتفاق افتاده است. در کوچه رویایی‌تان قدم بزنید؛ کنار آدم رویایی‌تان بایستید؛ جایزه رویایی‌تان را در دست بگیرید و پشت میز ریاستی که رویایش را داشته‌اید بنشینید. رویای خود را خوب مزه مزه کنید و ببینید زندگی‌ چقدر تغییر کرده است. برای رسیدن به نقطه‌ای که در ذهنتان مجسم کرده اید، نباید رویا را دور از دسترس و خیالی تصور کنید. شما باید بپذیرید که رویایتان درست توی مشتتان است.

با صدای بلند، بگوییدش

بسیاری از رویاها گاهی محقق نمی شوند چون صاحبانشان آن‌ها را فقط در ذهن‌شان نگه می‌دارند. حالا که باور کرده‌اید رویایتان توی مشت‌تان است، باید آدم‌های دیگر را شریک فکرتان کنید. وقتی در مورد رویایتان صحبت می‌کنید، یک قدم دیگر به باورکردنش نزدیک می‌شوید. شمایی که با اشتیاق تصویر دوست داشتنی ذهنی‌تان را با دیگران به اشتراک می‌گذارید، آن‌ها را هم به باورکردن رویایتان ملزم می‌کنید. انگار قرار نیست چرخ این دنیا بدون محقق شدن رویای عزیز شما بچرخد.

برنامه‌اش را بریزید

حالا وقت آن است که حرف‌تان را به عمل تبدیل کنید. رویای شما در فکرتان متولد شده اما با ماندن در ذهن شما به زندگی‌تان راه پیدا نمی‌کند. پس بنشینید و مسیر رسیدن به آن را طراحی کنید. اول باید یک برنامه کلی و بزرگ را برای مشخص کردن این مسیر تدوین کنید و بعد به جزئیاتش بپردازید. آن‌قدر در زمان طراحی این مسیر خودتان را سوال پیچ کنید که هیچ ابهامی در برنامه باقی نماند.
جزئیاتی که به عنوان کوچه پس کوچه‌های این مسیر طراحی می‌کنید، امکان رسیدن به آن را بیشتر می‌کند. البته برنامه‌ای که امروز طراحی می کنید تا زمان در دست گرفتن رویای‌تان بدون تغییر نمی‌ماند. مطمئن باشید هرچه پیش‌تر بروید، نیازها و محدودیت‌هایتان را بیشتر درک می‌کنید و مجبور به ویرایش برنامه‌تان می‌شوید.
 

رسیدن به رویاها در سه سوت


تدوین برنامه‌های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت می‌تواند به شما کمک زیادی کند. برنامه بلندمدتی که تنظیم می‌کنید، مسیر اصلی رسیدن به رویای‌تان است و برنامه‌های کوتاه مدت، می‌توانند انرژی و انگیزۀ بیشتری برای رسیدن به هدف به شما بدهند. وقتی در دل برنامه اصلی ده‌ها مسیر فرعی تعریف کرده‌اید، به محض عبور از هر کدام از مسیرهای فرعی، از موفقیت کوچکی که به دست آورده‌اید احساس غرور می‌کنید و با انگیزه بیشتری به راهتان ادامه می‌دهید.

عملیاتی‌اش کنید

قبل از اینکه رویایتان را عملی کنید، باید یک چک لیست تهیه کنید و موفقیت‌های کوتاه مدتی که تعریف کرده‌اید را در آن فهرست کنید. حالا می‌توانید بعد از عبور از هر مرحله‌ای که تعریف کرده‌اید به نشانه پیروزی مقابل آن موضوع تیک بزنید و از کوتاه شدن راهی که در پیش دارید احساس غرور و خوشحالی کنید. با احتیاط اما با انگیزه، در مسیری که طراحی کرده‌اید قدم بگذارید. پیش نیاز وارد شدن به این مسیر، مشخص کردن نیازهایتان است. اگر قرار است در زمینه‌ای آموزش ببینید، با افرادی ارتباط برقرار کنید یا اینکه تجهیزاتی را فراهم کنید، زودتر دست به کار شوید. رویای شما در لحظه‌ای که روی مبل نشسته اید برآورده نمی‌شود. پس از جا بلند شوید و برای عملی کردنش تلاش کنید.

لمسش کنید

شاید سختی راه بعد از مدتی شما را سرد کند و خیال در دست گرفتن رویا را از سرتان بیرون کند؛ اما با خواندن داستان موفقیت رویاباف‌های دیگر، می‌توانید جلوی چنین اتفاقی را بگیرید. وقتی بدانید که دیگران هم مثل شما از راه پرپیچ و خمی عبور کرده‌اند و وقتی بفهمید که برای رسیدن به هدفشان چه میانبرهایی را به کار برده‌اند، انگیزه‌تان برای ادامه دادن این راه و در دست گرفتن رویایتان چند برابر می‌شود.

از همین الان از رویای‌تان لذت ببرید

صبوری، برنامه‌ریزی و تلاش‌تان نتیجه داده و حالا شما زندگی رویایی‌تان را در مشت‌تان دارید. کار دیگری لازم نیست بکنید. فقط روی همان مبلی که رویایتان برای اولین بار در آن پیدا شده بنشینید و این موفقیت را جشن بگیرید. شاید هم داستان برای شما تمام شده نباشد و تصمیم داشته باشید بار دیگر همین مسیر را طی کنید و برای رسیدن به رویاهای دیگرتان آماده شوید.

چرا بعضی‌ها به رویایشان نمی‌رسند؟

زندگی در گوشه‌ای دنج و رویایی، نان پختن زنی که از شهر دل کنده و کنار زنان روستایی و پرواز با هواپیمای شخصی، ممکن است رویای هر کسی باشد؛ اما تا به حال فکر کرده‌اید که چرا این رویاها، تنها برای برخی آدم‌ها چهره واقعیت به خود می‌گیرند؟ راستش را بخواهید، رویاباف‌هایی که مثل تصویر ذهنی‌شان زندگی می‌کنند، این اشتباهات را انجام نمی‌دهند.

رویای مخصوص خود را داشته باشید

مراقب باشید تحت تأثیر دیگران رویابافی نکنید. رویایی که در ذهن‌تان می‌پرورانید، باید منحصر به فرد باشد. قرض گرفتن رویاهای دیگران انگیزه کافی برای حرکت کردن به سمت رویاها را به شما نخواهد داد و به جای تغییر زندگی‌تان، به شکست‌هایتان افزون خواهد شد. کسانی که رویای‌شان را در مشت‌شان می‌گیرند، هیچ وقت چنین اشتباهی نمی‌کنند.
 

رسیدن به رویاها در سه سوت


به خودتان نگاه کنید

می‌دانیم که برای رویابافی نباید حد و مرزی بگذاریم، اما اگر می‌خواهید به رویایتان لباس واقعیت بپوشانید، باید محدودیت‌هایتان را هم درنظر بگیرید. اگر معلولیت جسمی دارید، بعید است که رسیدن به رویای خلبانی برایتان ممکن باشد و اگر صدای خوبی ندارید، مطمئن باشید رویای چه چه زدن در صحنه ارکستر مجال تبدیل شدن به واقعیت را پیدا نخواهدکرد. رویاباف‌های موفق می‌دانند که برای رسیدن به تصویر ذهنی‌شان، نیازی به آماده بودن همه شرایط نیست؛ اما این را هم خوب می‌دانند که برخی محدودیت‌ها می‌تواند همه چیز را خراب کند و راه رسیدن به رویا را برای همیشه ببندد.

دست روی دست نگذارید

به اطراف‌تان نگاه کنید؛ چند نفر از آدم‌های دور و برتان به رویاهای‌شان رسیده‌اند؟ تصور می‌کنید هیچ کدام از آدم‌هایی که زندگی معمولی و خالی از رویایی را می‌گذرانند، در ذهن‌شان خیالی را نپرورانده‌اند؟ نه! اغلب آدم‌ها به رویاهای ذهنی‌شان پر و بال می‌دهند اما اشتباهشان این است که برای رسیدن به رویا قدمی برنمی‌دارند. اگر تصور می‌کنید جای رویا فقط در ذهن‌تان است و دلیلی ندارد که به حقیقت تبدیلش کنید، هیچ وقت نمی‌توانید سرنوشت‌تان را آنطور که می‌خواهید تغییر دهید.

منتظر زمین و زمان نباشید

برای رسیدن به رویای‌تان، هیچ وقت منتظر ایده آل شدن شرایط نمانید. درست است که باید جاده را اندکی صاف کنید اما اگر می‌خواهید شرایط ایده آل برای تحقق رویای‌تان فراهم شود، باید به شما بگوییم که هیچ وقت چنین شرایطی را تجربه نخواهید کرد. یادتان نرود که نه زمان متوقف می‌شود و نه زمین به سمت شما مسیرش را عوض می‌کند. پس همین حالا دست به کار شوید و به سمت رویایتان حرکت کنید. این اصلی است که رویاباف‌های موفق به آن باور دارند.

از نردبان دیگران بالا نروید

در مسیر رویاهایتان، حتماً نیاز به آدم‌های دیگر پیدا خواهید کرد اما حسابی که روی دیگران باز می‌کنید، نباید مبنای تصمیم گیریتان شود. سعی کنید مسیری را برای رسیدن به رویایتان انتخاب کنید که در آن دیگران و کمک‌هایشان کمترین تاثیر را داشته باشند.

کمال گرایی را کنار بگذارید

می‌خواهید همه توانایی‌هایی که برای رسیدن به رویای‌تان در ذهن دارید را کسب کنید و بعد به سمتش حرکت کنید؟ اشتباه می‌کنید. درست است که باید نقشه راه و مقدمات رسیدن به مقصد را فراهم کنید، اما قرار نیست صددرصد چیزی که به آن نیاز دارید، توی دستتان باشد تا به سمت رویای‌تان حرکت کنید. رویاباف‌های حرفه‌ای هیچ وقت زمانشان را با چنین تصوری هدر نمی‌دهند.

captcha