کارمندانی که احساس ریاست می کنند...
کارمندانی که احساس ریاست می کنند...
بسیاری از شرکت‌ها و کارآفرینان دوست دارند کارمندانشان طوری رفتار کنند که گویی آن کسب و کار متعلق به خودشان است. اما چندتای آنها برای توانمندسازی کارکنان خود با این نوع تفکر، قدمی عملی برمی‌دارند؟

پیام ادیب- اگر می‌خواهید اعضای تیم‌‌تان مثل صاحبان واقعی کسب و کارتان رفتار کنند، لازم است اطلاعاتی که برای این نوع تفکر به آن نیاز خواهند داشت را در اختیارشان قرار دهید. شفافیت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شرکت‌های بزرگ است؛ فارغ از اندازه یا صنعتی که در آن قرار دارند. به اشتراک گذاری اطلاعات، اعتماد به بار می آورد، فرصت یادگیری فراهم می‌کند و به تصمیم‌های هوشمندانه‌تری منجر می‌شود.

اگر شفافیت برایتان اهمیت دارد می‌توانید از روز اول آن را به یکی از ارزش‌های اصلی خود بدل کنید. ارزش‌های شما نباید تنها روی دیوار قرار بگیرند؛ شما باید با ارزش‌های خود زندگی کنید و تصمیم‌های شرکت را با درنظر گرفتن آنها بگیرید.
 

۵ پیشنهاد برای نهادینه سازی فرهنگ شفافیت در کسب و کار


در ادامه ۵ راه پیشنهادی برای خلق و نهادینه سازی فرهنگ شفافیت در کسب و کار را از نظر خواهید گذراند.

۱- کسانی را استخدام کنید که به آنها اعتماد دارید.

برخی شرکت‌ها گرفتار خصوصی نگه داشتن مسائل می‌شوند، که این می‌تواند به بی اعتمادی میان اعضای تیم بیانجامد. درعوض، کسانی را استخدام کنید که به شکل غریزی می‌توانید به آنها اعتماد کنید تا بتوانید با توانمند کردنشان برای تفکر موردنظر، احساس راحتی داشته باشید. با اینکه مساوات می‌تواند به عنوان مزیتی مالی برای موفقیت محسوب شود، مالکان کسب و کارها اغلب برای ساختن چیزی از هیچ، سخت نیازمند مسئولیت و اختیار هستند و نباید در این مسیر به واسطۀ عدم بهره‌مندی از اطلاعات مسیرشان سد شود.

۲- در جلسات بی‌پرده صحبت کنید.
 

۵ پیشنهاد برای نهادینه سازی فرهنگ شفافیت در کسب و کار


سعی کنید در جلسات‌تان همه از «چرا» های لازم اطلاع داشته باشند. جزئیات رشد، امور مالی، ساختار استخدامی، اولویت‌ها و برنامه‌های آینده را در جلسات خود به اشتراک بگذارید. برگزاری جلسات «هرچه می‌خواهی بپرس» یک یا دو بار در ماه نیز می‌تواند یاری‌رسان باشد. در این جلسات هر یک از اعضای تیم می‌تواند برای پرسیدن سؤالات خود به شما مراجعه کند.

اگر برای مستندسازی و پاسخگویی در قبال اشتباهات خود به همان اندازه‌ای که برای جشن گرفتن پیروزی‌های خود عجله می‌کنید سرعت به خرج دهید، هم تیمی‌هایتان می‌توانند از تجربیات شما درس بگیرند. بخش بازاریابی می‌تواند کمپین‌های بهتری ساماندهی کند، بخش فروش می‌تواند مشتریان راغب پرورش دهد، مهندسین می‌توانند سیستم‌های مقیاس پذیر بیشتری خلق کنند، و تیم‌های امور مشتریان می‌توانند حساسیت‌های مشتریان را بهتر منعکس کنند. به این ترتیب همه برنده خواهند بود.

۳- با مشتریان صداقت داشته باشید.

شفافیت داشتن به سمت بیرون سازمان شما نیز جریان خواهد داشت؛ به ویژه برای مشتریان. استراتژی‌های شفاف بازاریابی و فروش بخش مهمی از این شفافیت هستند. برای مثال هزینه‌هایتان را از مشتریان خود مخفی نکنید. حتی می‌توانید ابزاری برای قیمت‌گذاری روی وبسایت خود ایجاد کنید که مشتریان با استفاده از آن بتوانند بفهمند خدمات شما دقیقاً چقدر برای کسب و کارشان هزینه‌بر خواهند بود. به علاوه، وقتی محصول شما به درد مشتری به خصوصی نمی‌خورد، ارائه دهندۀی دیگری را به او معرفی کنید. با شفافیت و صداقت مطمئن باشید در درازمدت مشتریان راضی‌تری خواهید داشت.

۴- به دنبال بازخور باشید و آنها را فاش کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود این است که بازخورهای اعضای تیم خود را جویا شوید. برای این کار مثلاً می‌توانید هر چند وقت یک بار برای ارزیابی مشارکت، رهبری، همسویی و پیشرفت و توسعه نظرسنجی برگزار کنید. برای تشویق افراد به ارائۀ بازخورهای بی‌پرده و صادقانه، نظرسنجی‌های خود را بی نام انجام دهید. اما به هر صورت، نتایج آن را با همه به اشتراک بگذارید.

علاوه بر این، درمیان گذاشتن نظرات شخصی اعضا با رهبر تیم و بالعکس به یادگیری اعضا و رشد آنها کمک می‌کند و باعث می‌شود هم تیمی‌های بهتری برای یکدیگر باشند. این برای خلق و حفظ فرهنگی اصیل در شرکت مفید واقع می‌شود.

۵- نشان دهید پای حرف هایتان می‌ایستید.
 

۵ پیشنهاد برای نهادینه سازی فرهنگ شفافیت در کسب و کار


گاهی اوقات شفافیت داشتن آسان نیست، اما کار درست همین است. مدیرعامل باید هر بار اشتباهات خود را بپذیرد و مسئولیت آنها را به گردن بگیرد. این بخشی از مسئولیت پذیری ما در قبال یکدیگر است که به همۀ ما کمک می‌کند بهتر شویم. هیچ کس کامل نیست. به همین ترتیب لازم است در مورد حوزه‌هایی که دوست داریم در آنها بهبود حاصل شود صحبت کنیم؛ چه درونی و چه بیرونی.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های به راه اندازی یک کسب و کار این است که هویت خود به عنوان یک شرکت را درک کنید. ایجاد فرهنگ شفافیت می‌تواند برای مأموریت شما حیاتی باشد و به ایجاد حس اعتماد و دوستی کمک کند. خود این نیز در نهایت برای شما، تیم‌تان و مشتریانی که به آنها خدمت رسانی می کنید مفید خواهد بود.

پیام ادیب
captcha