با روستای زیبای واریان آشنا شوید!
با روستای زیبای واریان آشنا شوید!

 

روستای زیبای واریان کرج، در بخش شرقی سد امیرکبیر (کرج) و در حدود ۲۵ کیلومتری از ابتدای جاده چالوس واقع شده است که دورنمای زیبایی از جاده کرج - چالوس دارد. این روستا قبل از احداث سد کرج در بستر کنونی دریاچه سد کرج قرار داشت.

روستای واریان با درختان سرسبز، آبشارها، جویبارها، رودهای کوچک‎روان، چشمه‎های گوناگون جوشان، گل‎های زیبا، پروانه‎های رنگی، جیرجیرک‎ها، کوه‎های پیرامون، گیاهان دارویی، طبیعت دل‎انگیز، آب و هوای خنک و روان‎بخش منطقه‎ای گردشگری و توریستی برای آسایش و استراحت خانواده‎های ایرانی به ویژه کرجی‎ها است.

 

روستای زیبای واریان قبل از احداث سد کرج در بستر کنونی دریاچه سد کرج قرار داشت


روستای واریان ابتدا در جایی که اکنون بستر دریاچه سد کرج است قرار داشت اما در پی ساخت سد امیرکبیر یا همان سد کرج اهالی و ساکنان آن به مناطق بالاتر کوچ داده شدند و بدین ترتیب تنها راه ارتباطی آن راه آبی بود؛ ولی با این وجود کشاورزی و دامپروی در این روستا پر رونق بود. زیبایی خاص واریان و زیبایی دریاچه باعث شده بود که این روستا از موقعیت خاصی برخوردار شود. در آن سوی دریاچه و کنار جاده هتلی به نام هتل واریان قرار داشت که امکاناتی برای قایق‌رانی و اسکی روی آب دارا بود.

واریان در قدیم شامل چندین محله بوده که در هر محله، خاندان بخصوصی زندگی می‌کرده به عنوان مثال خاندانی که اهل کیان بودند، آنها را کیانی نسبت می‌دادند. ضمن اینکه کیان بزرگترین و با نفوذترین خاندان واریان نیز بوده است.

واریان در قدیم شامل چندین محله بوده که در هر محله، خاندان بخصوصی زندگی می‌کرده است


بازی‌ها و سرگرمی‌های واریان
به دلیل مجاورت واریان با سد کرج و آشنایی کودکان و نوجوانان واریان با ورزش‌های آبی نظیر: شنا، قایق رانی، اسکی و ماهیگیری بازی‌های رایج در دیگر روستاها آنچنان در واریان جایگاهی نداشت اما برخی از بازی‌ها که معمولاً در پاییز و زمستان انجام می‌گرفت عبارتند از: توپ کاش. الک دلک. آقا زنجیر باف. اکر دکر. لی لی. سنگ کنارو. اشتر اشترن. درزن بپرک؛ که در طالقان به ان دو قز بپرک می‌گویند - که هر کدام شکل خاص و در برخی موارد و ترانه‌های مخصوص به خود دارند. شنا، اسکی و قایقرانی از ورزش‌های اختصاصی بچه‌های واریان بود و تعدادی از آنان قهرمانان ملی این سه رشته ورزشی بودند. 

 

captcha