روش های تقویت حافظه
روش های تقویت حافظه
در زندگی معاصر انسانها مجبورند که بسیاری از چیزها را در حافظه‌شان حفظ کنند تا بتوانند در زمینه‌های مختلف از جمله در بحث درس و آموزش موفق باشند.

با روش‌های زیر حافظه‌تان را تقویت کنید

آیا گاهی فراموش می کنید که دسته کلیدتان را کجا گذاشته اید یا سر امتحان‌های مهم پاسخ سوالات را به خاطر نمی آورید؟ خوشبختانه یک سری کارهایی وجود دارد که با انجام آنها می‌توانید حافظه تان را بهبود ببخشید.

 

قبل از آزمون مهم بعدی تان، سعی کنید تا چندتا از این تکنیک‌های معتبر تقویت حافظه را امتحان کنید. این استراتژی‌هایی که به لحاظ عملی و پژوهشی اثبات شده‌اند، می توانند تا حد زیادی باعث تقویت حافظه شوند و به خاطر آوردن را بهتر و بیشتر کنند، و نیز باعث افزایش حفظ و نگهداری اطلاعات شوند.

 

برای تقویت حافظه‌تان، کل حواس و توجه‌تان را معطوف مطلبی کنید که در حال مطالعه آن هستید.

توجه؛ یکی از مؤلفه‌های اصلی و عمده حافظه است. به منظور اینکه اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت منتقل شوند، شما باید عملاً به این اطلاعات دقت و توجه کنید. سعی کنید در محیطی به دور از عوامل مزاحم و برهم زننده آرامش و تمرکزتان همچون تلویزیون، موسیقی و سایر عوامل مختل، مطالعه کنید.

 

برای تقویت حافظه، با پایه ریزی برنامه ای منظم برای مطالعه دروس هر جلسه از روی هم انباشته شدن آنها خودداری کنید.

طبق مطالعه بژروک (۲۰۰۱) مطالعه مطالب در طول جلسات، مدت زمان کافی که برای پردازش اطلاعات نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد. این تحقیق نشان می‌دهد دانشجویانی که به طور مرتب و منظم مطالعه می‌کنند عملکرد خیلی بهتری دارند نسبت به افراد که همه را روی هم انباشته می کنند.

 

 برای تقویت حافظه‌تان، اطلاعاتی که مطالعه می‌کنید را دسته بندی و مرتب کنید.

محققان دریافته‌اند که اطلاعات در حافظه در دسته‌ها و گروه‌های مرتبط طبقه بندی می‌شوند. شما می‌توانید با مرتب کردن و دسته بندی مطالبی که مطالعه می‌کنید از این مشخصه مغز حداکثر بهره را ببرید. سعی کنید تا مفاهیم و عبارات مشابه را با هم گروه بندی کنید، یا از یادداشت‌ها یا مطالب کتابی که مطالعه می کنید خلاصه ای تهیه کنید تا به شما در گروه بندی مفاهیم مرتبط کمک کند.

 

برای تقویت حافظه، از ابزار و فنون کمک حافظه برای افزایش و تقویت آن استفاده کنید.

ابزارهای کمک حافظه، تکنیک‌هایی است که اغلب دانش آموزان و دانشجویان برای مساعدت و یاری به نیروی حافظه از آنها بهره می‌گیرند. روش کمک حافظه صرفاً روشی برای به خاطر سپردن اطلاعات است. برای مثال، شما ممکن است در تیمی مشارکت کنید که باید موارد خاصی را به خاطر داشته باشید تا بتوانید عملکرد خوبی داشته باشید. بهترین روش کمک حافظه برای شما این است که برای به خاطر سپردن این موارد از تصاویر و تصویرپردازی مثبت، چیزی جدید و بدیع یا حتی تبدیل آن به چیزی مضحک و خنده دار استفاده کنید. ممکن است آن را تبدیل به شعر، نثر یا حتی نظم و قافیه دارش کنید تا بهتر بتوانید بخشی از اطلاعات را حفظ کنید.

 

برای تقویت حافظه، اطلاعاتی را که مطالعه می‌کنید شرح و توضیح و مرور کنید.

به منظور به یادآوری اطلاعات، شما باید آنچه را مطالعه می‌کنید به رمز درآورید تا وارد حافظه طولانی مدت‌تان شود. یکی از مؤثرترین و کاراترین تکنیک‌های رمزگذاری شناخته شده، مرور و دوره مو به مو و با ذکر جزئیات است. مثالی برای این تکنیک می تواند خواندن تعریف یک اصطلاح کلیدی باشد، مطالعه تعریف و معنای آن اصطلاح و سپس خواندن توضیحات و توصیفات بیشتر و با جزئیات بیشتر درخصوص معانی آن اصطلاح خاص باشد. بعد از چند بار تکرار این فرآیند، به احتمال زیاد متوجه می‌شوید که به خاطر آوردن و یادآوری این اطلاعات برایتان بسیار ساده‌تر می‌شود.

 

برای تقویت حافظه، اطلاعات جدید را به چیزهای که پیش از این می دانستید ربط دهید.

زمانی که مطالب ناآشنا و جدید را مطالعه می‌کنید، زمانی را صرف کنید تا ارتباطی بین این مطالب جدید و آنچه قبلا می‌دانستید برقرار کنید. با ایجاد رابطه بین مطالب و موضوعات جدید و آنچه از قبل در ذهن و حافظه‌تان وجود دارد، می‌توانید احتمال یادآوری و به خاطر آوردن اطلاعاتی که به تازگی آموخته‌اید را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

 

برای تقویت حافظه، مفاهیم را برای تقویت یادآوری و به خاطر سپردن در ذهن مجسم و متصور بسازید.

افراد بسیاری از این شیوه مطالعه به روش تجسم و تصویرسازی فواید بسیاری برده‌اند. به تصاویر، جدول ها، شکل ها و سایر نمودارها، طرح های کتابی که مطالعه می کنید دقت و توجه کنید. اگر چنین الگوها و علائمی را در اختیار ندارید تا به شما در حفظ مطالب کمک کنند، سعی کنید خودتان از این دست نمودار، جدول و شکل‌ها تهیه کنید. در حاشیه کتاب یا دفتر یادداشت‌تان نمودار یا شکل بکشید یا از ماژیک‌های شبرنگ استفاده کنید یا حتی می‌توانید از خودکارهایی با رنگ‌های متفاوت استفاده کنید تا موضوعات مرتبط را در مطالب چاپی که مطالعه می کنید گروه‌بندی یا دسته بندی کنید.

 

برای تقویت حافظه‌تان، مفاهیم و مطالب جدید را برای فرد دیگری توضیح یا حتی درس دهید.

پژوهش ها ثابت کرده اند که خواندن مطالب با صدای بلند به طور قابل توجهی به خاطر سپردن مطالب را بهبود و تقویت می‌کند. روان شناسان و آموزگاران بر این باورند که آموزش مفاهیم جدید به دیگران باعث افزایش و تقویت درک و فهم همان مطالب و یادآوری آن می شود. شما می توانید از این شیوه در مطالعات و هنگام درس خواندن خودتان استفاده کنید. به این منظور اطلاعات و مفاهیم جدید را به یک دوست و یا هم کلاسی تان آموزش و برای او توضیح دهید.

 

برای تقویت حافظه، به اطلاعات یا داده های مشکل توجه ویژه تری داشته باشید.

آیا تاکنون متوجه شده اید که گاهی به خاطر آوردن اطلاعات اول یا آخر یک فصل بسیار ساده تر است؟ پژوهشگران دریافته اند که ترتیب و نظم اطلاعات نقش بسزایی در به خاطر سپردن و باز یادآوری آنها دارد، که به عنوان تاثیر توالی و ترتیب موقعیت شناخته شده است. در حالی که به خاطر آوردن اطلاعات میانی می تواند سخت تر و دشوارتر باشد، شما می توانید با صرف زمان بیشتر برای مرور و  آموختن این گونه اطلاعات بر این مشکل فائق بیایید. استراتژی دیگر این است که آنچه آموخته اید را دوباره بازسازی کنید، این گونه به خاطر آوردن آنها ساده تر می شود. زمانی که با مفاهیم مشکلی برخورد کردید، وقت بیشتری را برای حفظ و درک آن اطلاعات اختصاص دهید.

 

برنامه روتین مطالعه تان را تغییر دهید.

روش فوق العاده دیگری برای افزایش یادآوری این است که برنامه روتین مطالعه و درس خواندن تان را هر از چندگاهی تغییر دهید. اگر عادت دارید در مکان خاصی همیشه درس بخوانید، دفعه بعد که خواستید درس بخوانید سعی کنید محل متفاوتی را برای درس خواندن انتخاب کنید. اگر عصر و شب مطالعه می کنید، سعی کنید هر روز صبح چند دقیقه ای را به مرور آنچه شب قبل خوانده اید اختصاص دهید. با افزودن یک چیز تازه به جلسات درس خواندن و مطالعه تان می توانید تاثیر تلاش تان و نیز بهبود به خاطر آوردن بلند مدت را به طور چشمگیری افزایش دهید.

 

کمی بخوابید.

محققان همیشه عنوان کرده اند که خواب تاثیر بسزایی در حافظه و آموختن دارد. اخیراً پژوهشی نشان داده است که یک خواب کوتاه بعد از آموختن چیزی جدید عملاً می تواند به سریع تر آموختن و به خاطر سپردن بهتر شما کمک شایانی کند.

پژوهش دیگری اعلام کرده است که خواب بعد از آموختن چیزی جدید در واقع باعث تغییرات فیزیکی در مغز می شود. موش هایی که از خواب محروم شده بودند بعد از فراگیری یک کار رشد یادگیری کمتری نسبت به موش هایی دارند که خواب مناسب و کافی داشته اند. بنابراین دفعه بعد که سعی دارید مطلب جدید را یاد بگیرید، حتماً سعی کنید بعد از مطالعه، شب خواب خوب داشته باشید. 

کلیدواژه
captcha