معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا
معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا
حمید سبزواری

 

حسین ممتحنی در سال 1304، در سبزوار مشهد و در خانواده‌ه‏ای فرهنگی متولد شد. اجداد وی اهل شعر و شاعری بودند و مرحوم "تجلی سبزواری" پسر دایی پدر وی از جمله شاعران توانا بود. پدربزرگ و همچنین پدرش با وجود نابینا شدن شعر می‏‌گفتند. وی از همان دوران طفولیت، ذوق شاعری داشت و سروده‌‏هایی می‏‌گفت. به تدریج با تشویق و راهنمایی‏‌های پدر سروده‌‏هایش رنگ شعر گرفت.

تقریباً از کلاس سوم متوسطه به بعد می‏‌توانست به خوبی شعر بگوید. مدتی در استخدام وزارت آموزش و پرورش بود و در سال 1331، ازدواج کرد و یک سال بعد از ازدواج، کودتای 28 مرداد 1332، برای حمید گرفتاری‌‏هایی به وجود آورد و او تحت تعقیب قرار گرفت و مدتی متواری بود و مدتی را نیز در شهر اسفراین در شمال غربی استان خراسان شمالی مخفی شد.

وی مدتی در شرکتی که سنگ معدن استخراج می‌‏کرد، در اطراف سبزوار و شاهرود کار کرد و مدتی را نیز با اجاره حمام در سبزوار گذراند. سپس در بانک بازرگانی مشغول به کار شد و پس از انتقال به تهران، با مجامع مختلف ادبی آشنا شد و نتیجه این آشنایی‏‌ها، اشعاری در زمینه‌‏های سیاسی و اجتماعی بود.

شعرهای وی با جریان پیدا کردن انقلاب حال و هوای مذهبی پیدا کرد و او در ساخت سروده‌های انقلابی پیش‏قدم گشت. مدتی نیز در جبهه حضور داشت و اشعاری در رابطه با جنگ تحمیلی سرود، پس از آن به طور مداوم با سازمان صدا و سیما و دیگر سازمان‌‏های اسلامی همکاری دارد. به دلیل فعالیت‏‌های سیاسی و نیز شهر محل تولد به حمید سبزواری تخلص پیدا کرد.

 

captcha