معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا
معرفی کوتاهی از نویسندگان . ادبا . شعرا
سیمین دانشور

 

سیمین دانشور در 8 اردیبهشت‌ماه سال 1300، در شهر شیراز و در خانواده‌ای تحصیل کرده و اهل ذوق و هنر به دنیا آمد. او تحصیلات مقدماتی را در شیراز گذراند و بعدها تحصیل در ادبیات فارسی را تا دریافت درجه دکترای آن ادامه داد و سالها به تدریس تاریخ هنر در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران پرداخت.

وی نخستین زنی بود که به صورت جدی در ادبیات داستانی معاصر وارد شد. او به عنوان اولین فارغ التحصیل دورۀ دکترای ادبیات فارسی صاحب آثار ارزشمندی است. او در سال 1327، با انتشار اولین مجموعه داستان کوتاه خود با نام "آتش خاموش" به عنوان اولین زن داستان‌نویس در ایران شناخته شد و همان سال، با جلال آل احمد آشنا شده و دو سال بعد با او ازدواج کرد.

انتشار اولین و مشهورترین رمان دانشور به نام "سووشون" در تیر ماه و سپس درگذشت جلال آل احمد در شهریور ماه، دو واقعه مهم زندگی او محسوب می‌شدند که هر دو در تابستان سال 1348 به وقوع پیوستند.

دانشور در سال 1358، از دانشگاه تهران بازنشسته شد و پس از تحمل یک دوره بیماری، نویسندگی را مجدداً در سال 1386 شروع کرد و داستان "برو به شاه بگو" را که درباره حضرت علی (ع) و مظلومیت‌های ایشان نوشت. دانشور در 18 اسفندماه سال 1390 درگذشت.

 

captcha