آقای کریم خسرویان (رایزن فرهنگی قبرس در ایران)
آقای کریم خسرویان (رایزن فرهنگی قبرس در ایران)
پایگاه خبری ایرانیان موفق، گفتگویی با کریم خسرویان، رایزن فرهنگی و اقتصادی قبرس در ایران داشته ‌است، دکتر کریم خسرویان از فعالان اقتصادی ایرانی است که در سال‌های گذشته به عنوان کارآفرین برتر کشور برگزیده شده بود.

 

ایرانیان موفق (SIONA): آقای دکتر در مورد زندگی شخصی خود بگویید و چه چیزی باعث موفقیت شما در زندگی شده است؟

متولد تبریز هستم و در یک خانواده متوسط و کارمندی به دنیا آمدم که در سن دو سالگی پدر خود را از دست دادم و به دلیل مادری مدیر و موفق توانستم در زندگی‌ام به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کنم که امروز مدرک مدیریت خود را تقدیم ایشان می‌کنم. در سال 1354 با مدرک دیپلم با عنوان آموزگاری استخدام آموزش و پروش شدم که در همان سال در دانشگاه قبول شدم که کار بسیار سختی بود چرا که هم به تدریس مشغول بودم و هم درس می‌خواندم.

بعد از کسب مدارک عالیه، مدتی در دانشگاه مشغول به کار شدم و باتوجه به ظرفیت‌های درون احساس کردم می‌توانم در بخش خصوصی فعالیت کنم و در سال 1370 شرکت هلدینگ ایفاچی کار را تأسیس کردم و که در همان سال به عنوان کار آفرین برتر معرفی شدم.

در واقع باید گفت با یک رویکرد مدیریتی جدید کار خود را آغاز کردم و از آنجایی که ایران دارای جمعیت زیادی است و به دلیل خسارت‌های زیادی در جنگ، موضوع قدرت جهانی مطرح شد که در دوره آقای هاشمی دولت به این سمت و سو حرکت کرد و کارهای غیرتخصصی به بخش‌های خصوصی واگذار شد که این کار بسیار موفق بود و در جامعه نهادینه شد. اما در دوره هشت ساله گذشته آسیب‌های مدیریتی فراوانی به این موضوع وارد شد که با تدبیرهای غلط زیر سؤال رفت.

بنده همچنین 20 سال پیمانکار معتبر سازمان ملل در ژنو بودم که همواره فعالیت‌های مختلفی داشتم، همچنین مسئولیت کل انتخابات عراق بعد از رفتن صدام و انتخابات افغانستان را از طریق شرکت ایفاچی به عهده داشتم و در حال حاضر نیز رایزن افتخاری فرهنگی قبرس در ایران هستم.

 

ایرانیان موفق (SIONA): به نظر شما موفقیت چگونه به دست می آید؟

واقعیت این است که روزی همگان دست خداوند است و بنده همیشه شاکر خداوند هستم که این توفیق را به من داده است که روزی‌اش به وسیله من در میان برخی از بنده‌هایش تقسیم می‌شود و همواره از خداوند می‌خواهم تا حقوق این افراد را بدون دخل و تصرفی بدهم و شاید بتوان گفت این موضوع یکی از موفقیت‌های بزرگ من در زندگی است. همچنین افتخار می‌کنم که سالیان در خیریه آذربایجان شرقی حضور دارم، چرا که افرادی هستند که منابع مالی زیادی را دارند اما لیاقت نداشته باشند این‌طوری خدمت رسانی کنند.

 

ایرانیان موفق (SIONA): چه موضوعی موجب شد تا به عنوان رایزن فرهنگی قبرس در ایران منصوب شوید؟

در پی سفر خانم سیبل سیبر رئیس مجلس قبرس به ایران و دیدار و گفتگویی با علی لاریجانی، رئیس مجلس در خصوص گسترش روابط دو کشور با توجه به نزدیکی و ویژگی‌های فرهنگی دو کشور صورت گرفت که در آن زمان نیز از سوی مؤسسه بین‌المللی سفیران صلح به سمت مدیرکل کمیسیون اقتصادی منصوب شده بودم و این برای ایران و قبرس بسیار حائز اهمیت بود چرا که این دو کشور از نظر فرهنگی، توریسم و اقتصادی تا حدودی شبیه به یکدیگر بوده و هر دو خواستار گسترش این موضوع بودند که بنده در این سمت انتخاب شدم.

 

ایرانیان موفق: از اقدامات خود به عنوان رایزنی فرهنگی برای ما توضیح بدهید؟

خسرویان: قبرس شمالی یک کشور دانشگاهی است که حدود 2000 هزار ایرانی در آنجا زندگی کرده و در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند که تقریباً تمام کارهای این ایرانی‌ها تقریباً از طریق ما حل و فصل می‌شود چرا که تعامل میان ایران و قبرس بسیار زیاد است.

 

 

ایرانیان موفق (SIONA): آیا زمانی پیش آمده است که شکست بخورید؟

بنده اعتقاد دارم که کل زندگی، زمانی زیبا است و زمانی حرکت احساس می‌شود که مرتباً به بن‌‍بست‌هایی می‌رسید و مجبور می‌شوید تا تغییر مسیر دهید که این مدیریت بسیار مهم است. بنده همواره با مشکلاتی روبرو بوده‌ام اما همه آن‌ها را مرتفع کردم. اعتقاد دارم همواره در زندگی بن‌بست‌هایی وجود دارد که می‌توان با مدیریت صحیح به موفقیت رسید.

 

ایرانیان موفق (SIONA): به نظر شما یک مدیر موفق باید چگونه باشد؟

مدیران ما در بخش خصوصی و دولتی باید همواره به منابع انسانی توجه ویژه‌ای داشته باشند، یک زمانی اداره کارگزینی در اداره‌ها وجود داشت اما در حال حاضر به این اداره به منابع انسانی تبدیل شده است، به نظر من منابع انسانی سرمایه‌‌های ملّی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد و توجه بیشتری به جوانان کرد تا آن‌ها بتوانند به موفقیت برسند.

 

ایرانیان موفق (SIONA): توصیه شما به مخاطبان در مورد رسیدن به موفقیت چیست؟

فرهنگ بسیار غلطی جا افتاده است که همه می‌خواهند تا یک شب مدیر شوند، به نظر من این مدیریت ماندگار نیست، چرا که انسان با تلاش و فعالیت می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند.

بنده همانطور که گفتم در کودکی پدر خود را از دست دادم و هیچ‌گاه با رانت به این درجه نرسیدم بلکه حمایت‌های مادرم و تلاش و کوشش خودم نقش اساسی در موفقیت من داشته است. من سعی می‌کنم از 6 صبح تا 11 شب کار کنم و هیچ‌گاه احساس خستگی نمی‌کنم که همین موضوع می‌تواند یکی از دلایل موفقیت هر انسانی باشد.

ما باید همواره امکانات تحصیل و موضوع اشتغال را در کشور فراهم کنیم تا جوانان بتوانند در داخل ایران تحصیل کرده و راه‌های موفقیت را طی کنند.

 

captcha