اگر فقط یک فرزند دارید نگران نباشید
اگر فقط یک فرزند دارید نگران نباشید
مطالعات علمی نشان داده خانواده‌هایی که تنها یک فرزند دارند وقت بیشتری را به بازی با کودک و برقراری ارتباط با او صرف می‌کنند و میزان کودک‌آزاری و مراجعه به مراکز سلامت روان در این خانواده‌ها کمتر است.

دکتر جمشید بیگدلی روانشناس بالینی کودک و نوجوان  ضمن اشاره به این موضوع که تک‌فرزندان مهارت‌های کلامی بهتری دارند ادامه داد: «تک‌فرزندان مسئولیت‌پذیرتر بار می‌آیند و چون وقت بیشتری را با بزرگ‌ترها سپری کرداند با توقعات آن‌ها آشناترند و در مدرسه بهتر متوجه خواسته معلم می‌شوند».

این استاد دانشگاه تاکید کرد: «تک‌فرزندان در مقایسه با چند فرزندان در مدارج اجتماعی درجه بالاتری را کسب می‌کنند». دکتر بیگدلی ضمن اشاره به نگرانی‌های والدین کودکان تک فررزند گفت: «تک‌فرزندها دوستی‌های صمیمی و عمیقی برقرار می‌کنند. آدم‌های وابسته‌ای نیستند و مستقل بار می‌آیند و در معاشرت‌های اجتماعی و دوست‌یابی موفق هستند».

در عین حال این مشاور کودک و نوجوان در رابطه با تله‌های فرزند پروری به والدین هشدار داد و گفت: «از لحاظ تربیتی برآورده کردن تمام خواسته‌های کودک اشتباه است. نادیده گرفتن رفتار نامناسب کودک و تسلیم شدن در مقابل او یا توقعات بسیار زیاد از کودک داشتن و جریمه‌ها سنگین در نظر گرفتن، همچنین وابسته کردن بیش از حد فرزند به خود یا تبدیل او به فردی برای رسیدن به آرزوهای دست نیافته پدر و مادر کار نادرستی است».

captcha