احسان قائم مقامی
(استاد بزرگ شطرنج)
(استاد بزرگ شطرنج)
مارسل دوشان می گوید : هر هنرمندی بازیکن شطرنج نیست، اما همه بازیکنان شطرنج، هنرمند می باشند.

 

امروز "SIONA" میزبان یکی از این هنرمندان است... مردی که نامش احسان قائم مقامی‌ست، یعنی مرد اول شطرنج ایران، کسی که مهره‌ها را می‌شناسد، درک درستی از موقعیت‌ها دارد و فرصت‌ها را از دست نمی دهد .

خوشحالیم از حضور گرم و تاثیرگذارش در این پایگاه...

 

ایرانیان موفق (SIONA) : آقای قائم مقامی تعریفتان از موفقیت چیست ! و اینکه آیا خودتان را فرد موفقی می دانید !؟

احسان قائم مقامی: موفقیت یعنی احساس غنی بودن... داشتن یک حس پیشبرد و تلاش در جهت غنی کردن این حس.

با توجه به رسیدن‌های نسبی به مواردی که برای خودم بعنوان هدف تصویر کرده بودم، بله، خودم را فرد موفقی می دانم... و البته فکر می کنم اگر احساسات و وقت خودم را بهتر مدیریت می کردم به درصد بالاتری از این اهداف دست پیدا می کردم... من همیشه در انتخاب اهدافم دقت زیادی کردم و با اطمینان از درستی آنها، سعی کردم با پایداری و پشتکار بهشون نزدیک شوم... وقتی هدفی از روی علاقه و دوست داشتن و البته با فکر، انتخاب شود، سختی‌ها و ناملایمات مسیر باعث تغییر و یا دست کشیدن از اون اهداف نمی شود! همیشه داشتن یک دورنما از اهداف خوب و باور داشتن برای بدست آوردنش و همت و تلاش در اون مسیر، راز رسیدن است.  

                           

 ایرانیان موفق (SIONA) : رابطه‌ی شما با مواردی که بعنوان مشکل از آنها اسم برده می شود، چطور است !؟‌

احسان قائم مقامی: من از همان ابتدای کودکی با مشکلات و نحوه ی برخورد و راه مقابله با آنها آشنا شدم... شرایط زندگیم ایجاب می کرد که قدرت تحمل را در همان سنین پایین در خودم بالا ببرم... من یاد گرفتم که از حداقل داشته‌هایم بهترین و بیشترین استفاده را ببرم... از 11 سالگی در فضایی بودم که حسادت، فرهنگ غلط و زشت نخبه کشی، عدم مراقبت های لازم در سفرهای مکرر و... باعث شد که روی پاهای خود ایستادن و تکیه نکردن به حمایت و شرایط را یاد بگیرم و به تنهایی و بدون در جریان قرار دادن خانواده ام، با مشکلاتم کنار بیایم و حل شان کنم... مشکلات و مسائلی که باعث شد من خیلی زود بزرگ شوم‌! سختی هایی که الان از بیادآوریشان خشنودم، چرا که فکر می کنم در شکل دادن، انتخاب‌های درست و جایگاه فعلیم نقش بسزایی داشته اند.

 

 ایرانیان موفق (SIONA) : احسان قائم مقامی را شانس به اینجا رسانده یا تلاش خودش !؟

احسان قائم مقامی: من آدم بدبینی نیستم، پر انرژی و پر شورم، از فعالیت‌های اجتماعی استقبال می‌کنم و وارد حیطه‌های جدید می شوم، در عین منطقی بودن ماجراجو هم هستم، باز و شاد زندگی می‌کنم ولی با تمام اینها خودم را اصلا آدم خوش‌شانسی نمی دانم !... ولی گاهی هم وقتی مجموع معادلات زندگیم را کنار هم می‌گذارم خودم را آدم خوش شانسی می دانم... در زمینه داشتن پدر و مادرخوب به خوش شانسیم ایمان می آورم و در زمینه کاری این شانس به میزان "معمولی" تغییر می کند .

 

ایرانیان موفق (SIONA) : دورنمای خودتان را در حرفه‌ی شطرنج کجا می بینید !؟

احسان قائم مقامی: من شطرنج را تا روزی که احساس کنم می توانم پیشرفت کنم و در ذهن برای خود نقطه ی بالاتری را ترسیم کنم، ادامه می دهم... بعد از آن می روم در حیطه ی انتقال تجربه و تصدی مسائلی که می تواند راه را برای بقیه علاقمندان به این رشته هموار کرد... من مطمئنم پایداریم در این رشته زیاد خواهد بود...عمر قهرمانی شطرنج طولانی ست و فکر می کنم تا 50 - 60 سالگی ادامه دهم...

سعی می کنم حواسم به همه‌ی مسائل و زوایای مختلف زندگیم باشد ولی با توجه به اینکه شطرنج هدف اصلی در زندگیم است، نظم زندگیم را جوری هدایت و کنترل می کنم که بیشترین برداشتم در این زمینه باشد... حتی اگر مجبور شوم بابتش هزینه کنم‌!

 

 

ایرانیان موفق (SIONA) : می‌توان برای دست‌یابی به موفقیت، فرمول خاصی ارائه داد !؟

احسان قائم مقامی: داشتن هدف، آرمان، اعتقاد و البته جدیت‌! حتی در انجام دادن یک سرگرمی... داشتن جدیت در انجام کارها باعث تولید انرژی لازم جهت انجامش می شود...

شطرنج به من یاد داده که می بایست با هدف و اعتقاد زندگی کرد، قدر ثانیه‌ها را دانست، به خود دروغ نگفت و قبل از هر چیز خود رو مورد بازخواست قرار داد ! بعد از هر عمل اشتباهی از خودت عذرخواهی کنی و قول بدهی تکرارش نکنی ! برای رسیدن به موفقیت می بایست که با آگاهی با خود برخورد کرد.     

       

 ایرانیان موفق (SIONA) : فکر می‌کنید اگر بدنبال حرفه یا رشته‌ی دیگری می‌رفتید (مثلاً تجارت یا زیست شناسی) آیا باز هم به همین میزان موفق بودید !؟

احسان قائم مقامی: من فکر می کنم در هر کاری وارد شوم موفقم... علی الخصوص کارهایی که با فکر ارتباط داشته باشد... به ابتکار عمل اعتقاد دارم و همین خصوصیت در انسان باعث می شود ظرفیت انجام کارهای مختلف در وجودمان بالا رود .

 

ایرانیان موفق (SIONA) : پایگاه ایرانیان موفق !؟

احسان قائم مقامی: اولین تصویری که از این اسم در ذهنم نقش می بنده یک تصویر از یک مجموعه امید‌بخش است .

در پایان، از بودن سبز احسان قائم مقامی، خوشحالیم و خرسند.

 

captcha