خانم شکوه السادات هاشمی
(مخترع و تولیدکننده موفق ایرانی)
(مخترع و تولیدکننده موفق ایرانی)
پایگاه خبری ایرانیان موفق گفتگویی با با خانم شکوه السادات هاشمی، مخترع و تولیدکننده موفق ایرانی داشته است که متن گفتگو به این شرح است:

 

ایرانیان موفق (SIONA): یک توضیح مختصر در خصوص موفقیت‌تان به‌عنوان یک تولیدکننده !؟

من نقشه و برنامه خاصی برای رسیدن به کسب و کارهای موفق و خاص نداشتم! مثل هر انسان دیگری در زندگی روزمره‌ام نیازی داشتم... تفاوت من در این بود که راحت ازش نگذشتم و در جهت رفعش پیگیر شدم تا رسیدم به یک ترکیب که نیاز من رو رفع کرد! از آنجایی که نیتی خیرخواهانه داشتم و هیچ‌وقت چیزهای خوب را برای خودم به تنهایی نمی‌خواهم و بعد از رسیدن به هدف پنهانش نمی‌کنم و به راحتی دردسترس دیگران قرارش می‌دهم، شروع کردم به دادن پیشنهاد برای استفاده از این ترکیب برای کسانی که مشکل من را داشتند.... یعنی کسانی که با حجم زیادی از سوسک در کابینت و منازلشان مواجه بودند!

ترکیب این ماده‌ کار آسانی نبود! بنابراین خودم این ماده را درست و جهت مصرف تحویلشان می‌دادم... بعد از دیدن نتیجه‌ی موفق‌آمیز این ماده، تعداد تقاضا کننده‌ها زیاد ‌شد... به همین ‌دلیل من این ماده را تولید کردم... در واقع از یک تولید کننده خانگی تبدیل به یک تولید کننده‌ی انبوه شدم.

 

ایرانیان موفق (SIONA): می‌توانید از شخصی به‌عنوان الگو نام ببرید!؟

من الگو ندارم... و به نظرم هیچ یک از افراد کار آفرین یا کسانی که کارهای خاص انجام داده‌اند نیز الگو نداشته اند! معتقدم کارآفرینی یک ابداع و اختراع است و بعد از آن شما باید آن ابداع را به عرصه ظهور و تولید برسانید.

در خصوص من، داشتن حس خیرخواهی‌ام باعث شد که متقاضیان بیشتری داشته باشم تا بتوانم به تولید فکر کنم...در بحث موفقیت، افکار، قوه خلاقیت‌، داشتن لیاقت، پشتکار و سعی کردن است که‌ باعث موفقیت می‌شود... و البته داشتن ایمان به خود، احساس خیرخواهانه و خواستن بهترین‌ها برای همه... در راستای همین خیرخواهی است که حرکت‌های بزرگتر کم‌کم شروع می‌کند به انجام شدن...

موفقیت ربطی به داشتن الگو ندارد! الگو آدم را گمراه می‌کند و باعث متوقف شدن توانمندی‌های خودِ فرد می‌شود... مثل این می‌ماند که بگویم  الگوی من "رابین هود" می‌باشد حالا تا جایی که من یادمه رابین خود راهزنی بوده که به فقرا کمک می‌کرده، حالا به نظرتون من می‌توانم بگویم الگویم رابین هودِ راهزن می‌باشد یا بوده!؟

کارآفرینی یک ابداع است که آن را در هیچ دانشکده‌ای تدریس نمی‌کنند!

 

ایرانیان موفق (SIONA): تعریفتان از موفقیت؟! خودتان را فرد موفقی می‌دانید!؟

"تعریف من از موفقیت رشد است."

رشد به معنای نسبت کار و فعالیت و درآمد ما نسبت به یک‌سال گذشته نیست! نسبتِ یک ماهه معنای درستی از رشد است... مثلاً ما بیاییم نسبت درآمد سال گذشته را تقسیم بر امسالمون کنیم و فقط یک عدد مثلاً 2درصدی در بیاوریم، این معنای درستی از رشد نیست... ولی اگر من در یک ماه 2درصد رشد کنم بعداً می‌توانم در طی 12 ماه 22درصد رشد داشته باشم... و به نظر من این یعنی موفقیت... یعنی رشد... و با این تعریف خودم را آدم موفقی می‌دانم، نسبت به زندگی سابق و  سال‌های گذشته‌ام.

چون من سال‌های پیش تولید کننده‌ی حشرات غیر سمّی بودم، الان شدم تولید کننده‌ی صنایع غذایی که کاملاً با هم غیرمرتبط است. و اینکه من در این دو رشته اصلاً تحصیلات زیادی نداشتم. ولی توانستم فعلاً در بحثِ حشره کش 15 سال تولید کننده بمانم.

 

ایرانیان موفق (SIONA): راهکاری برای خروج از بن بست های کاری پیشنهاد می‌کنید!

در زندگی من واژه ایی به اسم "بن بست" وجود ندارد... من توانایی از صفر شروع کردن را دارم.

 

ایرانیان موفق (SIONA) : یک توصیه!؟

اگر یک روز صبح از خواب بیدار شوم و تمام برنامه‌هایم را جلوی چشمانم بیارم و بگم من باید با این‌ها چکار کنم  شاید دچار وحشت شوم و به سخت بودن انجامشون فکر کنم! ولی اگر من به همه‌ی این‌ها نظم بدهم این اتفاقات پیش نمی‌آید و دچار این وحشت نمی‌شوم.

مسائل زندگی رو نباید بزرگ دید... و البته نباید در مورد مسائل زندگی جزئی‌نگر هم باشیم... مثلاً یک نفری ورشکست می‌شود و با خودش فکر می‌کند باید چه کند! این خودش یک مشکلی است که به مشکل قبلیش اضافه شده و چند تا غصه دیگر هم کنارش پیش می آید.

 

ایرانیان موفق (SIONA): شما خودتان را آدم خوش شانسی می‌دانید!؟‌

شانس به نظر من وجود دارد، ولی چرا یک عده‌ای بدشانس یا خوش‌شانس هستند،‌ به نظر من برمی‌گردد به میزان ایمان و خیرخواهی آن‌ها.

وقتی کسی خیرخواه است و برای همه خیر می‌خواهد، ناخودآگاه در مسیر خوش‌شانسی قرار می‌گیرد.

جایی یک جمله خواندم" یک محققی داشته در زمینه‌ی خوش‌شانسی و بدشانسی یک عده زیادی کار می‌کرده... آن‌ها را جمع می‌کند و بعد یک سِری روزنامه بین‌شان پخش می‌کند... از آنها سؤال می‌شود که چند عدد عکس داخل این روزنامه‌ها وجود دارد! مثلاً نیم ساعتم وقت دارید، بعد آن‌ها تند تند ورق می‌زنند و عکس‌ها را می‌شمرند، بعد یک آگهی خیلی مهم وسط اون روزنامه بوده...آدم‌هایی که منفعت‌طلب بودند شروع کردند در آن مسابقه تند تند عکس‌ها را شمردن، ولی آن دسته از آدم‌هایی که دیدشان به زندگی بازتر بوده آگهی را می‌بینند و از آگهی استفاده می‌کنند!

به نظرم شانس اینجوری وجود دارد ولی سراغ کسانی می‌رود که آدم‌های خوبی هستند.

 

ایرانیان موفق (SIONA): فرمول شما برای رسیدن به موفقیت!؟

" خواستن توانستن است." یا به قول ناپلئون بناپارت: "محال، محال است."

هرکسی به هر چه که بخواهد می‌رسد فقط به شرط اینکه در جهت خیرخواهی باشد و نگاهش به زندگی متفاوت...

 من در اولین مجمع جهانی نوجوانان کارآفرین که در زنجان بود، صحبت می‌کردم... تعدادی کارآفرین هم برای سخنرانی بود که در بینشان متخصصی بود که در حین حضور و سخنرانی ما ایشان صحبت می‌کرد و در زمینه‌ی کارآفرینی مشاوره می‌کردند.

بعد از اتمام صحبت من زمانی که اون شخص برای سخنرانی بالا رفتند، بهشون نامه داده شد که چرا در مورد نیاز صحبت نکردند!؟ شما که خودتان کارآفرینی را آموزش می‌دهید چرا نگفتید کارآفرینی یک نیاز است. نیازی که تا به حال شناخته نشده است و باید رویش کار شود!

می‌بایست که به این نیاز‌ها را نگاه کرد و برای رفعش تلاش... بدون احساس منفعت طلبی!

 

ایرانیان موفق (SIONA): شما از پایگاه خبری ایرانیان موفق چه انتظاری دارید!؟

می‌دانید که ما عضوِ انجمن ملّی زنان کارآفرین هستیم. من عضو هیأت مدیره و هیأت مؤسس خانه‌ی کارآفرینان با آقای دکتر احمدپورداریانی هستم.

من تا به حال با هیچ پایگاه و وبسایتی مصاحبه نکرده بودم... بعضی از مصاحبه‌ها را صدا و سیما مشارکتی معرفی می‌کند، ولی همیشه می‌گویم چرا بابتِ معرفی خودم باید پول بدهم! من هرگز این کا را نکردم.

پایگاه شما دارای نام خوبی است. در دنیا هرکسی وارد پایگاه "ایرانیان موفق" شود اطلاعات خوبی کسب می‌کند. و باعث افتخار است.

به نظرم وقتی در سایت ایرانیان موفق معرفی‌شون می‌کنید، یک کانال ارتباطی بین بیننده‌ها و بازدید کننده‌ها به وجود می‌آید.

امیدوارم همیشه موفق باشید و شما سرشار از انرژی مثبت هستید. به نظر من حس دوست داشتن خیلی مهمه. حس دوست داشتن خود به خود منجر می‌شود به یک جریانات خوب و خوشایند.

 

 

 

captcha