عدالت در خشنودی و خشم

پیامبر اسلام (ص) می فرماید: حقیقتی را که حضرت حق به من سفارش فرمود رعایت کنم این است که به هنگام خشنودی و خشم، عدالت را در مورد همگان رعایت کنم و از افراط و تفریط در برخورد با مردم بپرهیزم.

سی مرغ در پیشگاه سیمرغ

عطار اندیشمندی فراخ اندیشه و پرسخن بوده و یادگارهای بسیار از خود برجای نهاده است که بسیاری از آنها گمان آمیز است و نمی توان بر آن استوار بود که سروده خود اوست. اندکی از این همه بی هیچ گمان و گفت وگویی از آن این پیر نهان گراست.

برهان اخلاقی کانت

برای اثبات وجود خدا یکی از برهانهای کانت برای اثبات وجود خدا برهان اخلاقی وی است.

مراد از معنوی شدن چیست؟

مراد از معنوی شدن این است که جوانان ما دارای زندگی ای شوند که در آن آرامش درونی، شادی، امیدواری، رضایت باطن داشته و زندگی برایشان معنی دار باشد.

ابراهیم و ذبح فرزند از دیدگاه کیرکگارد و ابن عربی

در این مقاله تحلیل دو متفکر غربی و شرقی ، کی یر کگارد و ابن عربی ، از ماجرای ذبح فرزند توسط ابراهیم ، پیامبر بزرگ الهی ، به طور خلاصه و موجز ارائه می گردد .

فرازهایی ازمناجات نامۀ خواجه عبدالله انصاری

الهی! جدا ماندم از جهانیان، به آنک چشمم از تو تهی و تو مرا عیان، خالی نیی از من و نبینم رویت، جانی تو که با منی و دیدار نیی،...

بخشیدن چیست؟

بخشش و گذشت حقیقی به آسانی محقق نمی شود، چرا که فرآیند بخشیدن معمولا پس از فائق آمدن بر ضربه روحی وارده و فروکش کردن نسبی خشم و دلشکستگی اولیه آغاز می شود.

راز پیروزی در امتحان الهی

آنچه از آیات و روایات ائمه اطهار بدست می آید در مقابل بلا و مصائب، چند چیز مورد سفارش قرار گرفته است.

تلاش با طعم معنوی

توکل نه به ​معنای تنبلی ، بلکه رنگ​الهی​دادن به کار و تلاش است

ولایت در عرفان مولانا

انجمن حکمت و فلسفه ایران در روز چهارشنبه بیستم آذرماه سال جاری، برگزار کننده نشستی با عنوان «ولایت در عرفان مولانا» بود.

ایمان؛ شرط انفاق

نگاهی به آداب و شرایط انفاق

زیبایی از نوع دینی

از دیدگاه اندیشمندان و متفکران دینی برخی از صفات به صورت فطری در وجود انسان به ودیه گذاشته شده اند. یکی از ویژگی ها حس زیبایی خواهی و زیبایی جویی است که بحث زیبایی شناسی در ادیان هم مطرح شده است.

زندگی نامه ابونصر فارابی

ابونصر محمد فارابی یکی از نخستین روشن فکران مسلمان است که در انتقال آموزه های افلاطون و ارسطو به جهان اسلام موثر بود و روی فیلسوفان مسلمان آینده مانند ابن سینا تأثیر زیادی داشت.

شرح سلوک گام به گام مولانا

در کتاب پله پله تا ملاقات خدا، مراحل سلوک روحانی مولوی نشان داده شده است

وجدان جامعه در قبال گناهان اجتماعی

یکی از مهم ترین فرایض اسلامی، فریضه زکات است. زکات به انحای مختلف بر مسلمانان واجب است. فارغ از انواع متفاوت زکات، آنچه در درجه نخست درباره این فریضه اهمیت دارد این است که اسلام سعی دارد توجه پیروان خود را نسبت به یکی از مهم ترین مسائل اجتماعی، یعنی فقر معطوف کند

عاملی برای عزت و سربلندی!

از همه حادثه عظیم کربلا، آنچه که بیشتر و بیشتر مرا به خود جذب کرده است و همیشه توی گوشم زمزمه ها دارد ...

ویژگی‌های منحصربه‌فرد آثار «سعدی»

«آثار سعدی در صدر نسخ خطی ایران به زبان فارسی می‌نشیند، بیش از 1965 ضرب‌المثل از «کلیات سعدی» در میان مردم و متون ادبی رایج است، «گلستان» اولین کتابی است که در ایران به چاپ می‌رسد و... .»

ماه محرم و تعزیه های زنانه در زمان قاجار

«این بار، یک گوشه جالب از زندگی زنان صد سال پیش را برایتان تعریف می کنم، یعنی تعزیه زنانه...». در میان نوشته های ندیمه دربار ناصرالدین شاه ماجرای تعزیه خواندنی زنان که قسمتی از آن در ماه محرم برگزار می شد.

در پرتو حماسه عاشورا

عصرعاشورا، حسین(ع) چون تنها ماند، در پرتو تابش آفتاب، درآینه شفاف کربلا نگریست و برچهره غبارآلود و لب‌های خشکیده‌اش غنچه رضا شکفت.

ضرورت تحول در فکر

مجموعه ای از عوامل زمینه ساز رشد و تعالی فرهنگ و تمدن محسوب می شوند، همه این عوامل مهم هستند، اما مسلما بعضی از این عوامل مهم تر و به اصطلاح زیربنایی تر هستند و در واقع برای تحول در نظام اجتماعی و فرهنگی باید حرکت و تحول از این نقاط آغاز شود.